گازرخان ؛   شکوه طبیعت ،  جلال تارخ

در قسمت جنوبی میدان گازرخان که در اصطلاح محلی به آن « چنار دار کونه » می گویند و چسبیده به مسجد گازرخان بنای معروف « امام زاده هجده تن » وجود دارد، که هجده قبر یکجا در آن وجود دارد. که از قدیم الایام مورد تقدس اهالی محل بوده و تاکنون هم مردم در مناسبتهای مذهبی و غیره به زیارت این قبور می روند. و حتی به گفته ی پیرمردان و ریش سفیدان در گذشته ی نه چندان دور در روزهای خاصی مانند عاشورا مردم روستاهای همجوار در قالب دسته های عزاداری به گازرخان آمده ، و به تکریم و تعظیم آمامزاده هجده تن می پرداختند.

در ساختمان قدیمی این امامزاده که تخریب شده است، دربی به سمت مسجد تعبه شده بود که نمازگزاران مسجد از طریق آن به زیارت این قبور مشرف می شدند. در سالهای اخیراین بنا توسط میراث فرهنگی ترمیم شده و در معرض دید گردشگران عزیز قرار گرفته است.که سعی شده است تا ظاهر قدیمی و سنتی آن تا حدودی حفظ شود.

   به گفته ی اهالی و طبق اسناد موجود ، در گذشته صندوقی در ظلع شمال غربی این مزار روی یکی از قبور نصب شده بود که در زیر آن سنگی به چشم می خورد که روی آن نوشته شده بود : « هذا المقبره ( کذا ) المنوره و التربه المرحومه المغفوره المبروره فاطمه خاتون بنت جلال الدین توفت فی شهر ذی القعده الحرام سنه ست عشر و الف هجریه نبویه »

در دو طرف دیوار این بنا آثاری از باقی مانده دو برج مدور مشاهده می گردد که میرساند وضع این بنا در گذشته بصورت دیگری بوده که از بین رفته است.

در مورد این که این مقبره متعلق به چه افرادی بوده است ، نقل قولهای متفاوتی وجود دارد.، که هیچ کدام قطعیت ندارد. ولی می توان چنین پنداشت که بعضی از قبور سران و بزرگان اسماعیلیه باشد.

آقای پرویز ورجاوند در کتاب سرزمین قزوین ،ص 180 به نقل از مینودر می گوید. « می گویند آرامگاه هجده تن از سادات صفوی است » سپس اظهار نظر نموده که « حدس زده می شود که از خاندان صفویه باشند که به امر شاه اسماعیل دوم آنها را به الموت آورده و مقتول کرده باشند.»

از گردشگران عزیز دعوت بعمل می آید ضمن بازدید از روستای تاریخی و زیبای گازرخان از مقبره ی امام زاده هجده تن دیدن نمایند. 

برگرفته از  :   پایان نامه ی کارشناسی ارشد علی اکبر محمدی الموتیتاريخ : ۱۳۸٩/٥/٢٦ | ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : میثم محمدی الموتی | نظرات ()
  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای