ساعتی چند تا شروع جام جهانی فوتبال که در کشور برزیل برگزار می شود نمانده است و خوشبختانه کشور عزیز ما یکی از 32 تیم حاضر در بیستمین دوره جام جهانی فوتبال است.اما چرا جام جهانی فوتبال برای کشورها و سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل اهمیت فراوان دارد؟

دوشنبه شب کارلوس دونگا کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی برزیل در برنامه بیست چهارده که به کارگردانی عادل فردوسی پور از شبکه سه سیما پخش می شود حضور یافت.صحبتهای او در مورد احساسش در بدو ورود به کشورمان قابل تأمل است.به دور از تائید یا تکذیب صحبتهای او  شاید بتوان کارکرد فوتبال در جهان کنونی را از آن استنباط کرد . مضمون صحبتهای اولیه او اینگونه بود : "مردم ایران بسیار مهربان و مهمان نوازانه از من استقبال نمودند، تهرن را شهری مدرن یافتم و از توسعه و زیبایی و تمیزی شهر شگفت زده شدم".

این اثر شگفت انگیز ورزش است که با وجود دهه ها سمپاشی فرهنگی در جهان علیه کشورما،به یکباره حضور هوشمندانه و استفاده از شخصیتها و سازمان های بین المللی ورزشی می تواند موجب تغییر نگاه ملتهای جهان به کشور ما گردد.

بطور کلی ورزش و در راس آنها فوتبال بطور معجزه آسایی در کنار دیپلماسی رسمی ملتها به معرفی کشورها و تغییر دیدگاه ملتهای جهان و ایجاد ظرفیتهای اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی می شود.

کشورهای جهان درگستره وسیع ارتباطات علاوه بربکارگیری دیپلماسی رسمی برای ارتقای روابط، به دنبال آن هستند تاباشیوه های غیررسمی ودست گذاشتن بر موضوعاتی نظیر گردشگری، هنر وبویژه ورزش به نوعی درعرصه سیاست خارجی ازآنها جهت گسترش مناسبات بهره ببرند.ورزش بخشی از دیپلماسی عمومی پدیده ایی فراگیر است که سال ها پیوند ناگسستنی با یکدیگر داشته و در سطح دیپلماتیک پس از دیپلماسی رسمی مهمترین مولفه رتباطی میان کشورها محسوب می شوند.

توجه و نگاه ویژه رییس جمهوری فقید آفریقای جنوبی به ورزش به حدی است که کمیته بین المللی المپیک و مقامات فدراسیون بین المللی فوتبال در آستانه برگزاری قرعه کشی جام جهانی 2014 به احترام ماندلا سه روز عزاداری در مقر این سازمان در سوییس اعلام کردند.
مرحوم ماندلا حتی برای تغییر نگاه جهان به آفریقای جنوبی رهایافته از نظام آپارتاید خواستار برگزاری یک دوره جام جهانی دراین کشورشدکه مقامات فیفا نیزجام جهانی 2010 را به این کشور واگذار کردند.
این نشان می دهد سیاست گزاران کشورهای جهان تا چه اندازه به جایگاه ورزش و دیپلماسی آن در همگرایی کشورها اعتقاد دارند.

اما به نظر می رسد ما تاکنون از این ظرفیت عظیم جز بهره ای اندک نصیبی نبرده ایم و ساز و کار مشخصی برای بهره گرفتن از دیپلماسی ورزش نداریم، اسطورهایی مثل علی دایی و مهدی مهدوکیا و دیگر وزرشکاران شناخته شده کشورمان که می توانند زمینه ساز ارتباطات سیاسی،اقتصادی،اجتماعی بین کشور ما و دیگر کشورها باشند، کمتر مورد توجه دستگاه سیاسی ما قرار گرفته اند و بیشتر در حاشیه بوده اند.شاید بخشی از این ضعف ما به نبود سازوکارهای ارتباطی متقابل بادیپلماسی رسمی، باز می گردد.
در این راستا به نظر می رسد که دست اندرکاران ورزش کشور و ورزشکاران ما باید حضور در میادین بین المللی بویژه جام جهانی را بارعایت اخلاق ورزشی در راستای تقویت دیپلماسی ورزشی مورد توجه قرار دهند و ازاین ظرفیت در راستای تعاملات ایران با دیگر کشورها استفاده کنند.

فرصت زیادی تا جام جهانی نمانده است باید دید مسئولین دولت تدبیر امید که راهبرد اصلی سیاست خارجی را در تعامل توام با اعتدال با ملتها تعیین نموده اند آیا از جام جهانی فوتبال بالاترین استفاده را خواهند برد یا نه؟تاريخ : ۱۳٩۳/۳/٢۱ | ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ | نویسنده : میثم محمدی الموتی | نظرات ()
  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای