از شهادت حسین (ع) چنان حرارتی در دلها ایجاد خواهد شد که هیچگاه خاموش نخواهد شد.

 آئین های عزاداری محرم در روستای گازرخان ( 3 )

 (معرفی خادمان ابا عبداله الحسین از قدیم تا کنون )

 

 و اما در همه هیئت ها ی عزاداری  عده ای هستند که خالصانه  خدمت میکنند .عده ای به نصب پارچه ها و پرچم های عزاداری میپردازند. عده ای به مداحی در این مراسمات مشغولند و خلاصه به نحوی از انحا خدمت رسانی میکنند. . در گازرخان ما بودند و هستند کسانی که در مراسم عزای حسینی افتخار خادمی فرزند زهرا را به گردن دارند.

به گفته کهنسالان روستا در قدیم  روحانیون بومی اهل گازرخان بودند که مکتبهای آموزش قران داشتند و در مسجد گازرخان به وعظ و خطابه می پرداختند و حتی عده ای از این روحانیون صاحب کراماتی بودند.

تا جایی که نگارنده شنیده است افرادی چون ملا احد و ملا مطیع و ملا شعبان که همگی از طایفه مقیمی ها و عسگریها هستند در مسجد گازرخان به  تبلیغ دین رسول خاتم مشغول بودند. و همچنین ملا قربانعلی و ملا عباس محمدی  که از اجداد بنده میباشند مکاتب آموزش قران و علم آموزی و منابر خطابه و وعظ در مسجد داشته اند. همچنین به نقل از ابوی بنده که ملا عباس دارای همسری به نام  زهرا بوده که مردم روستا به او ملا زهرا میگفتند و حافظ کل قران بوده اند و عده ای از پیرمردان که شماری از آنها هم اکنون در قید حیات هستند نقل میکنند که شاگرد او بوده اند .

در سالهای نزدیکتر به عصر ما هم عده ای بوده اند که افتخار خادمی اهل بیت عصمت و طهارت را داشته اند .افرادی چون حجه الاسلام شیخ مرتضی سمیعی و  مرحوم حجه الاسلام توکلی  که منبر موعظه و روضه خوانی در مسجد داشته اند و افرادی چون ملا علی اکبر محمدی و شیخ کربلایی  ابراهیم سمیعی افتخار مداحی اهل بیت عصمت را داشته اند.

 اما  خادم مخلص اهل بیت که چند سالی هست که دیار فانی را وداع گفته اند. ملا یوسف عسگری  هستند . که واقعا با خلوص نیت مدح خاندان نبوی را میخواندند. پیرمرد با صفا و دوست داشتنی که همیشه در پله اول منبر می نشستند و چه زمانی که وسایل صوتی مانند بلندگو و اکو وجود داشت و چه زمانی که از آن بی بهره بودیم . با صدایی گرم و دلنشین مداحی میکردند. . هیچ وقت این نکته از یاد نگارنده نمی رود که زمانی که دسته ی عزاداری درظهر عاشورا و در برگشت به روستا از جاده ی قدیمی روستا که دارای شیب بسیار زیادی می باشدو نفس هر عابری در گذشتن این سراشیبی ها بند می آید. و کمتر مداحی نفس خواندن در آن موقعیت را دارد و یا بعلت نبود وسایل صوتی مداحی نمی کنند مرحوم ملا یوسف عسگری با نیتی خالصانه  عزاداران حسینی را با صدای گرم خویش و با نوحه ها و روضه های قدیمی مستفیض میکردند.

 اما در حال حاضر هم پیرمردان و جوانانی هستند که مفتخر به مداحی اهلبیت عصمت و طهارت رادارند. روحانی بومی روستا که چند سالی هست که مردم روستا از منبر او بی بهره هستند . حجه الاسلام حاج شیخ علی روحانی که در قم سکونت دارند . می باشد که سهم زیادی در روشنگری و تبلیغ دین رسول خاتم را درروستا دارند.

 پیر غلامانی چون کربلایی ضیاء الیاسی و کربلایی محمد آقا معصومی و کربلایی محمد حسینی از نسل مداحان قدیمی هستند که خدمتگزار خاندان عصمت و طهارت هستند. خصوصا کربلایی ضیا ء الیاسی که در اکثر دهات های الموت شناخته شده است و از او برای مداحی در مراسمات دعوت بعمل می آید و واقعا حق زیادی به گردن مردم روستا دارند . در اکثر مواقع که کسی در روستا فوت میکند کربلایی ضیا الیاسی راهنمای مردم در غسل و نماز و تلقین اموات می باشند . و در مجالس  بزرگداشت اموات روستا خالصانه و بدون هیچ چشمداشتی برای اموات قران قرائت میکنند و مداحی میکنند. پدر او حاج مراد علی الیاسی بودند که تولیت امامزاد ه های گازرخان را به عهده داشتند. و چند سالی هست که بدرود حیات گفته اند.

اما موذنی با اخلاص که چند سالی هست که عالم فانی را بدرود گفته اند شیخ محمد رضا معصومی بودند که بسیار خوش اذان را در همه اوقات اقامه میکردند. به گفته قدیمی ترها او از دورا ن طفولیت موذن مسجد گازرخان بودند.و  در گرما و سرما با صدایی فوق العاده زیبا و روحانی اوقات شرعی را به اطلاع مردم میرساندند.

اما از نسل جدید مداحان و گل سر سبد آنها کربلایی  حسین معصومی می باشد. که با صدایی بسیار خوش و با سبکها و فنون جدید . رونق خاصی به مجلس عزای حسین (ع) میبخشد. او که در سطح استان قزوین نیز شناخته شده است افتخار مداحی در بین کاروانهایی که از قزوین عازم عتبات عالیات  هستند را نیز دارا می باشد.

 از دیگر مداحان جوان و نسل جدید نیز میتوان به صادق رضایی و  ولی اله حسینی وحسن صفری و  حبیب صفری و تقی باقری و .... نیز اشاره کرد . در سالهای گذشته که درس و تحصیل و کار کمتر وقت نگارنده را میگرفت، بنده حقیر هم افتخار مداحی در مسجد ولیعصر را داشتم.

 انشاالله در فرصت های بعدی فایل صوتی مداحی مداحان گازرخان را برای استفاده شما مخاطبان عزیز در سایتقرار میدهم.

اما در سالهای نه چندان دور افرادی نیز به برپایی مراسم تعزیه خوانی در روستا در ایام محرم و صفر می پرداختند که جادارد از آنها نیز یادی کرده باشیم . افرادی نظیر مرحوم حاج شیخ ابراهیم سمیعی ومرحوم حاج محمد سمیعی و محمد حسینی و میر شمس باقری و محسن عسگری و الهیار نجفی و علی سمیعی و نوجوان ناکام مرحوم احمد سمیعی افرادی بودند که تعزیه خوانی برای اهل بیت را به زیبایی اجرا میکردند

 در سالهای اخیر کربلایی ولی الله حسینی به همرا گروه خود در مناسبتهای مختلف به تعزیه خوانی در روستا می پردازند.

 نگارنده از همه کسانی که خدمتگزار در این جلسات هستندو یا عزیزانشان در گذشته به این گونه مراسمات خدمت رسانی کرده اند و نامشان در این نوشته ذکر نشده است صمیمانه میخواهم این قصور را به بنده ببخشند و خدای ناکرده ناراحتی و گله ای از من به دل نگیرند. چرا که هرانچه که به خاطر و ذهن من رسید را به اطلاع شما رساندم.

از درگاه خداوند متعال برای همه خادمان اهلبیت عصمت و طهارت که در گذشته در مسجد ولیعصر روستای گازرخان زحمت کشیده اند و هم اکنون رخ در نقاب خاک کشیده اند .آرزوی آمرزش و علو درجات را مسئلت مینماییم و همچنین برای همه ی کسانی که هم اکنون زحمت اینگونه مراسمات را می کشند آرزوی سلامتی و طول عمر و موفقیت در همه ی شئون زندگی را طلب میکنبم.    

 تاريخ : ۱۳۸٩/٩/۱٩ | ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ | نویسنده : میثم محمدی الموتی | نظرات ()
  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای