از شهادت حسین (ع) چنان حرارتی در دلها ایجاد خواهد شد که هیچگاه خاموش نخواهد شد.

(رسول اکرم «ص »)

 آئین های عزاداری محرم  در روستای گازرخان ( 1 )

  در روستای گازرخان از قدیم الایام مراسم عزاداری با شکوه و عظمت خاصی برگزار می شود.

وجود امام زاده هجده تن در میدان روستا (( اطلاعات بیشتر در مورد امام زاده هجده تن را در همین سایت مطالعه فرمایید.)) و جنب مسجد ولیعصر (ع) و امامزاده محمد حنیفه و امامزاده محمود ( علیهم السلام ) باعث شده است که عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) با قلبی مالامال از شور و شعور حسینی در کنار این امام زادگان به سوگواری فرزند زهرا بنشینند و به گفته کهنسالان روستا در گذشته از روستاهای همجوار دسته های عزاداری به روستای گازرخان آمده و در کنار امامزادگان این روستا به مداحی و نوحه سرایی می پرداختند.

 در روستای گازرخان از شب اول محرم هرشب در مسجد ولیعصر (عج) مراسم عزاداری با مداحی مداحان اهل بیت و سخنرانی روحانیونی که از طرف امام جمعه محترم منطقه الموت حاج آقا حسینی به این روستا می آیند ، برپا میشود.

 درحالی که در قزوین انواع و اقسام علامتها و طبقها و ... در مراسمات عزاداری در دست عزاداران مشاهده میشود اما در روستای گازرخان عزاداران حسینی  علمی را به نشانه ی پرچم آقا ابوالفضل در بین دسته عزاداری برپا میکنند.که از سالیان بسیار دور برای ما به یادگار مانده است.مردم روستا از گذشته تاکنون پارچه های سبز ورنگی را به عنوان نذر به این علم میبندند.و تقدس خاصی برای آن قائلند. نگارنده با وجود تلاش بسیار  نتوانست اطلاعات موثقی از اینکه  قدمت این علم به چند سال پیش بر میگردد. و یا ینکه چوب آن از کجا و توسط چه کسی وقف شده است را بدست بیاورد علی ای حال برای مردم روستا بسیار محترم است.

 جالب است که بدانید. که امتیاز علمداری روستای گازرخان در دست طایفه ی سمیعی هاست که از قدیم تاکنون تولیت مسجد را به عهده داشته اند. مردم روستا خصوصا قدیمیترها به اکثر سمیعی ها (( شیخ )) میگویند . چون از قدیم روحانیون و قاریان مکتبی زیادی در این طایفه بوده اند . مانند حجه الاسلام شیخ مرتضی سمیعی که مزارش در ورودی مسجد ولیعصر  قرار دارد و زنده یاد حاج شیخ ابراهیم سمیعی که از مداحان برجسته در گذشته نه چندان دور بوده است.

در حال حاضر علمدار روستای گازرخان آقای ولی آقا سمیعی هستند که در بین دسته های عزای ابا عبداله الحسین (ع) علم را به دست میگیرد. در روزهای عادی سال علم در داخل مسجد قرار دارد اما در ایام محرم و صفر به نشانه ی برگزاری مجالس عزای حسینی علم را در بیرون مسجد و به دیوار تکیه می دهند. و نمازگزاران و عزاداران حسینی پارچه های نذری به آن میبندند.

در عصر روز قبل از تاسوعا و در عصرهای تاسوعا و عاشورا مردم در میدان محل جمع میشوند و به سینه زنی می پردازند و علمدار علم را دربین عزاداران به حرکت در می آورد. 

دسته های عزاداری در روز تاسوعا سینه زنان از مسجد محل به استان مقدس امامزاده محمد حنیفه می آیند و در کنار این امام زاده به عزاداری می پردازند.و در این محل دوستداران اباعبداله عزاداران حسینی را با شربت و غیره پذیرایی می کنند.

اما درصبح عاشورا دسته ی عزاداری امام حسین متشکل از جوانان و پیران و زنان و مردان از همه قشر در قالب دسته عزاداری واحدی از مسجد محل به راه می افتند و از طریق جاده جدید الاحداث روستا  سینه زنان و اشک ریزان خود را به امام زاده محمود (ع) که در فاصله سه کیلومتری روستا و در مزرعه گزادشت واقع شده است میرسانند. و ضمن عرض ارادت و تسلیت به این امازاده گرامی در کنار ان سوگواری فرزند زهرا را به پا میدارند. انبوه دوستداران حسینی در این مکان مثال زدنیست . و عده ی زیادی از خیرین روستا و روستاهای همجوار با وسایل مختلف از عزاداران حسینی پذیرایی میکنند. .......تاريخ : ۱۳۸٩/٩/۱۸ | ٥:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : میثم محمدی الموتی | نظرات ()
  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای