در نوروز امسال که چند روزی به الموت سفر کردم ،از قلعه شگفت انگیز و تاریخی الموت بازدید نمودم،عکسهایی از این میراث ماندگار فرهنگی تهیه نموده و به عنوان توشه این سفر تقدیم می گردد:

درب ورودی قلعه الموت که اخیرا بازسازی شده شده است.

محل دیدبانی قلعه الموت که در اصطلاح مردم گازرخان به (اسبه خونه) مشهور است.این دیدبانی در دل صخره کندیده شده است.

تصویری که می بینید،دو اتاق تودرتو در قلعه الموت می باشد که از طریق کنده کاری در دل صخره ایجاد شده است.مردم روستای گازرخان به این مکان اصطلاحا (دو ور خونه) می گویند. متاسفانه ورود به این مکان توسط میراث فرهنگی ممنوع اعلام شده بود وگرنه تصاویری از داخل آن نیز تهیه می کردیم.رد کلنگ سنگ تراشان در این بنا هنوز به خوبی مشاهده می شود.

   این عکس ،تصویر آب انباری در قلعه الموت می باشد که در دامنه ضخره کنده شده است و در طول سال آب در آن ذخیره می شود. جالب است بدانید سطح آب این آب انبار در طول سالیان گذشته یکسان بوده و این نشاندهنده آن است که هنوز متصل به منبع تغذیه آب می باشد،اما تاکنون کارشناسان میراث فرهنگی اطلاع چندانی از منشا این آب ندارند،فقط فرضیه ای را مطرح می کنند که منشا آب، چشمه های مراتع (کلدر) در کوه (هودکان) در پشت قلعه است. در سالهای گذشته راه رسیدن به این مکان بسیار خطرناک بود اما خوشبختانه در سال های اخیر این راه تسهیل شده است. لازم به ذکر است درخت انگوری نیز در فاصله 3 متری این حوضچه می روید که مشهور است این درخت انگور نیز از زمان اسماعیلیان در این مکان کاشته شده است.

   مردم گازرخان افسانه های زیادی از این آب انبار نقل می کنند،یکی از این افسانه ها مربوط به عمق این آب انبار می باشد که آنان اعتقاد دارند که عمق آن بی انتهاست!! و به همین خاطر به این آب انبار اصطلاحا (بن ندار حوض یعنی حوضی با عمق بی انتها) می گویند، یا اینکه درب های خزائن طلای قلعه در زیر این حوض می باشد و هرکس به کف این حوض برسد به درب فلزی برخورد می کند که آن درب گنجینه های طلای قلعه حسن صباح است، از دیگر افسانه ها اینکه مردم اعتقاد دارند که هرساله در یک زمان خاص اسب سفید بالداری که متعلق به حسن صباح می باشد از ته این حوض بیرون آمده و در مکان (اسبه خانه) برای مدتی مستقر می شود.«به همین خاطر مردم روستا به محل دیدبانی قلعه الموت که در عکس دوم مشاهده می کنید اسبه خونه می گویند»

لازم به ذکر است بنده به همراه دوست عزیزم جناب آقای حسین معصومی به همراه یکی از کارشناسان میراث فرهنگی به نام مهندس نیک زاد در تابستان سال 1381 اقدام به اندازه گیری عمق این اب انبار نمودیم که عمق آن در حدود 11 متر برآورد گردید.

راه پلکانی منتهی به درب قلعه الموت

نمای قلعه الموت از جلوی امامزاده محمود (ع) در مزرعه گذادشت روستای گازرخان

نمایی از کوه هودکان از بالای قلعه الموت

نمایی از مزرعه دامکی از بالای قلعه الموت

نمایی از اصطبلی که در حفاریهای اخیر در قلعه الموت کشف شده است.تاريخ : ۱۳٩٢/٢/۳ | ٢:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : میثم محمدی الموتی | نظرات ()
  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای